Зграда у којој се данас налази седиште Војвођанске банке, лоцирана на главном градском тргу у Новом Саду – Тргу слободе бр. 7, представља кључно место сећања и локацију од великог значаја везану за догађај на ком је донета одлука о присаједињењу Баната, Бачке и Барање Краљевини Србији. У некадашњој свечаној сали овог необарокног здања изграђеног у духу еклектике 1892. године, 25. новембра 1918. године, одржана је Велика народна скупштина Срба, Буњеваца и осталих Словена у Банату, Бачкој и Барањи, која је прогласила присаједињење Војводине Краљевини Србији.
Подсетимо да је након пораза Аустроугарске монархије, територију која ће одлуком Велике народне скупштине бити присаједињена Краљевини Србији, запосела победничка војска Краљевине Србије, иако су привремену управу над овим подручјима преузели локални војвођански Срби којима је, као нека врста кровне организације, руководио Српски народни одбор из Новог Сада. Убрзо је иницирано одржавање Велике народне скупштина Срба, Буњеваца и осталих Словена у Банату, Бачкој и Барањи, на којој је учествовало 757 делегата, од је било 578 Срба, 84 Буњевца, 62 Словака, 21 Русин, шест Немаца, три Шокца, два Хрвата и један Мађар. Према претходно објављеном прогласу од 17. новембра 1918. године, којим је и сазвана Скупштина, право гласа на Великој народној скупштини имали су Срби, Буњевци и остали Словени, оба пола, који су морали имати најмање двадесет година. Учесници, тј. посланици за Скупштину, бирани су по општинама, по један посланик на хиљаду грађана, а изабрани су акламацијом на јавним зборовима.
Поред низа других пропратних одлука, учесници Скупштине су 25. новембра 1918, изгласали присаједињење Краљевини Србији са којом су затим, сада већ као део њене неодвојиве целине, приступили уједињењу са Државом Словенаца, Хрвата и Срба, чиме је заправо формирана Краљевина СХС. Дакле, на Великој народној скупштини је донесена примарна одлука о присаједињењу Баната, Бачке и Барање Краљевини Србији, а тек неколико дана касније, сада већ као њен интегрални део, ови предели су ушли у новоформирану Краљевину Срба, Хрвата и Словенаца.
У тренутку одржавања Велике народне скупштине, ово здање је заправо представљало луксузни „Гранд хотел Мајер”, што је и остало током постојања Краљевине СХС, односно Краљевине Југославије. Након окончања Другог светског рата, објекат је национализован и преименован је у хотел „Слобода”, да би му 1953. године била промењена функција, односно од тада је постао Дом ЈНА. Неколико година након распада СФРЈ, овом здању је опет промењена функција, будући да је оно постало седиште Војвођанске банке. Приликом те последње промене функције објекта, извршена је и његова темељна адаптација, тако да свечана сала у којој је одржана Велика народна скупштина Срба, Буњеваца и осталих Словена у Банату, Бачкој и Барањи, данас више не постоји у некадашњој форми. Ипак, на фасади овог здања које се налази на главном градском тргу између Градске куће и Римокатоличке цркве Имена Маријиног (Катедрале), постоји спомен–плоча, која упућује на велики историјски значај овог објекта.
Здање, представља специфично место сећања које има посебан значај у контексту чина формалног проглашења присаједињења и као такво представља изузетно битну локацију како за колективну меморију Новог Сада, тако и локацију од великог значаја за културу сећања на републичком, односно државном и националном нивоу. Заправо, када је реч о самом чину присаједињења, ова локација (место сећања) има примарни значај. У том контексту, ова локација представља и место за церемонијално обележавање „Дана присаједињења”, сваког 25. новембра које се најчешће одвија у контексту афирмације културе сећања градских и покрајинских званичника. Свакако, церемонијално и симболично полагање цвећа и венаца на ову локацију практикују и поједина удружења, попут нпр. Удружења потомака ратника 1912–1918, као и представници Националног савета Буњеваца који чин присаједињења такође перципирају као „национални празник”.
Интересантну чињеницу представља и то што се буквално испред овог здања, односно на централном делу Трга слободе, налази и споменик Светозару Милетићу, једној од кључних личности везаних за политичку борбу Срба, али и осталих Словена у остваривању њихових основних грађанских права у Хабзбуршкој монархији. Споменик од бронзе висине око пет метара, рад чувеног вајара Ивана Мештровића, изворно је постављен на овој локацији 1939. године. Међутим, одмах након капитулације Краљевине Југославије 1941. године, уклоњен је одлуком мађарских окупационих власти, да би након ослобођења Новог Сада 1944. године, био враћен на оригиналну локацију на новом вишем и монументалнијем постаменту израђеном од сивог мермера. Касније, 1951. године академски вајар Павле Радовановић, уклесао је на две стране постамента текст: „Светозар Милетић 1826–1901” и „рад Ивана Мештровића 1939”. У том контексту, место сећања које се односи на присаједињење Баната, Бачке и Барање Краљевини Србији, а затим формирање Краљевине СХС, практично се граничи са локацијом која такође представља посебно место сећања на кључну и најзначајнију личност везану за политичку борбу Срба у Јужној Угарској. У том смислу, ове две локације, заправо у извесном смислу чине јединствену целину, с обзиром на сродност и индиректну повезаност рада Светозара Милетића и тежњи, тј. сложених историјских, политичких и друштвених околности који су довели до присаједињења као чину потпуног остваривања тежњи Срба и осталих словенских народа на простору који данас административно обухвата АП Војводина.
Место сећања на Велику народну скупштину Срба, Буњеваца и осталих Словена
- Трг слободе, зграда Војвођанске банке